Wszystko o co możesz zapytać

FAQ- Najczęściej zadawane pytania

Rodzaje RCP, różnice, wsparcie, serwis, obsługa aplikacji.

01

Wszystko co chcesz wiedzieć przed zakupem

  • Oczywiście, że tak.

    Tworzenie zestawu kilku urządzeń ma znaczenie w przypadku, gdy w miejscu pracy występuje wiele kondygnacji, wyjść i pomieszczeń. Montując rejestratory w kilku miejscach oszczędza się czas pracownika, zwiększając jego wydajność i niwelując przy tym kolejki.

    W przypadku mniejszych firm z powodzeniem można używać tylko jednego RCP.

  • Różnią się jedynie wyglądem. Oba rodzaje tagów działają na takiej samej częstotliwości 125 kHz.

    Karty lepiej sprawdzą się w przypadku, gdy pracownik dysponuje identyfikatorem, który noszony jest zawsze przy sobie. Wówczas karta RFID idealnie zmieści się w używaną do tego celu plastikową koszulkę.

    Breloki zwyczajowo przyczepia się do kluczy, by mieć je przy sobie w momencie wchodzenia na teren zakładu pracy. Breloki są o wiele grubsze niż karty i posiadają większą wytrzymałość, dlatego z powodzeniem poradzą sobie np na placu budowy lub warsztacie samochodowym.

    W każdym zestawie razem z rejestratorem dołączanych jest 6 zbliżeniowych kart.

  • Można zrobić to w dowolny sposób, który będzie skuteczny. My sugerujemy użycie odpowiednich kołków montażowych, które dołączone są do zestawu.

    Sposób ten stabilizuje pozycję urządzenia przy ścianie, ale jednocześnie umożliwia szybkie ściągnięcie, gdy jest taka potrzeba.

    Rejestrator do pracy potrzebuje źródła energii. W komplecie znajduje się 2 metrowy kabel USB oraz zasilacz. Po podłączeniu do gniazdka urządzenie jest od razu gotowe do działania.

  • Rejestratory korzystają z wewnętrznego zasilania do podtrzymania wbudowanego zegara. Ma to znaczenie np w momencie przenoszenia urządzenia do komputera lub przerwie w dostawie energii.

    RCP zawsze wie jaka jest dokładna data i godzina.

    Bateria starcza na ponad 2 lata, po tym czasie można ją łatwo wymienić samodzielnie i zastąpić nową kupioną w dowolnym kiosku.

02

Jak rozpocząć pracę z RCP?

  • Przed powieszeniem rejestratora należy przygotować karty lub breloki, które zostaną rozdane pracownikom.

    Zainstaluj aplikację i przypisz karty do pracowników ( pytania dotyczące aplikacji znajdziesz na tej stronie w punkcie 03- Aplikacja).

  • Nie ma znaczenia jak RCP zostanie zamontowane. Są różne koncepcje dostępu pracowników do czytników rejestrujących czas pracy. Można użyć dołączonych elementów montażowych, które wymagają wydrążenia dwóch płytkich otworów w ścianie. Takie zastosowanie jest trwałe i jednocześnie umożliwia szybkie ściągnięcie urządzenia podczas comiesięcznego pobierania zdarzeń.

    Szybkim sposobem jest użycie dołączonej folii samoprzylepnej, która doskonale sprawdzi się na każdej powierzchni. Należy jednak pamiętać, że pobieranie zdarzeń należy wówczas przeprowadzić korzystając z komputera przenośnego (laptopa).

    Rejestrator do poprawnej pracy wymaga stałego podłączenia do zasilania. W zestawie znajduje się kabel (2m) oraz zasilacz. Zwykłe gniazdko elektryczne jest wystarczającym źrodłem zasilania (minimalnie 5V i 0.2 A).

03

Aplikacja

  • W zakładce Aplikacja znajduje się oprogramowanie do obsługi RCP posegregowane zgodnie z systemem operacyjnym, z którym jest kompatybilne.

  • Oprogramowanie RCP jest bardzo uniwersalne, instalacja w 99% przebiega szybko i skutecznie. Fakt błędu podczas instalacji lub niemożność uruchomienia programu świadczy zawsze o wystąpieniu jednego z poniższych powodów:

    1. Została wybrana wersja programu, która nie jest wspierana przez system operacyjny. Dotyczy to wyłącznie systemów Windows w starszej architekturze 32 bitowej. Jeżeli używany system operacyjny i komputer mają więcej niż 5 lat istnieje możliwość, że nie obsługują aplikacji nowego typu. Należy odinstalować program, uruchomić komputer ponownie, ściągnąć oprogramowanie w wersji Windows x86.
    2. Aplikacja jest blokowana przez system antywirusowy. Należy dodać wyjątek w opcjach. Podczas testowania na Windows Defender, DrWeb, F-Secure, Malwerebytes, Avast i AVG nie wykryliśmy żadnych blokad. W przypadku Kaspersky, Eset, Comodo i McAfee aplikacja była blokowana w momencie próby połączenia z rejestratorem lub na samym początku pobierania zdarzeń. Należy dodać wyjątki w programie antywirusowym w kategorii PORTY USB/ KOMUNIKACJA SZEREGOWA lub wyłączyć ochronę na czas 5 minut.
  • Program działa poprawnie, jednak nie jest uruchamiany. Użytkownik wybiera plik instalacyjny zamiast właściwej aplikacji, co powoduje ponowną instalację.

    Należy:

    1. Wejść do folderu, w którym znajduje się pobrany plik instalacyjny (zazwyczaj jest to folder Pobrane)
    2. Usunąć plik instalacyjny.
    3. Użyć następującej ścieżki do otworzenia folderu z docelową aplikacją: Mój komputer/ C:/ Users (lub Użytkownicy)/ wybrać nazwę aktualnego użytkownika/ .Electroway/ RCP/ RejestratorCzasuPracy.exe
    4. Kilknąć prawym przyciskim myszy na w/w plik.
    5. Wybrać Utwórz skrót.
    6. Przenieść skrót na pulpit.
    7. Uruchamiać aplikację poprzez w/w skrót.
  • Podczas pierwszego uruchomienia program tworzy wydajną bazę danych, pobiera wszelkie aktualizacje i dostosowuje się do najnowszej wersji.

    W niektórych środowiskach systemowych, które są mało wydajne powyższe czynności mogą wymagać czasu (maksymalnie do dwóch minut, wyłącznie podczas pierwszego uruchomienia). Jeżeli aplikacja zawiesiła się należy ją wyłączyć, następnie uruchomić komputer ponownie, uruchomić aplikację i odczekać do dwóch minut bez wykonywania akcji (np klikania myszką w opcje aplikacji itd). Po tym czasie aplikacja będzie permanentnie gotowa do działania, a jej uruchomienie przebiegnie szybko i płynnie.

  • Przypisanie pracownika do karty lub breloka zajmuje około 5 sekund. Należy:

    1. Podłączyć rejestrator do portu USB w komputerze
    2. Uruchomić aplikację
    3. Wybrać zakładkę Ustawienia
    4. W lewym górnym rogu wybrać przycisk Połącz
    5. Przyłożyć kartę lub brelok na pół sekundy do rejestratora
    6. Po sygnale dźwiękowym pojawi się okienko z opcjami do wyboru
    7. Wybrać Dodaj nowego pracownika
    8. Wpisać imię i nazwisko i potwierdzić przyciskiem OK
    9. Przyłożyć kolejną kartę do rejestratora i powtarzać czynność do momentu przypisania wszystkich kart lub breloków
  • Windows 8 i 8.1 nie obsługują uruchomienia wtyczek na ekranie Start. Aplety Java mogą być co prawda uruchamiane, jednak w tym celu trzeba przełączyć widok na ekran Pulpit.

    Można to zrobić na kilka sposobów:

    1. Nacisnąć klawisz z logo Windows.
    2. Kliknąć na kafelku Pulpit wyświetlanym na ekranie „Start”.
    3. Umieścić wskaźnik myszy w dolnym lewym rogu ekranu.

    Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że wersja pulpitowa systemu Windows 8 nie działa kompleksowo w trybie 64-bitowym, dlatego domyślnie podczas instalacji programów takich jak RCP radzimy używać wersji 32-bitowa. 

  • Problem dotyczy jedynie RCP E302.
    Powodem wystąpienia błędu jest dodanie przez użytkownika akcji, którą rejestrator nie wspiera.

    RCP E302 umyślnie został pozbawiony przycisków i wyświetlacza, by stworzyć produkt najprostszy w obsłudze i jednocześnie możliwie najtańszy. Rejestrator „rozumie” wyłącznie przyłożenie karty i sam, zgodnie z logiką interpretuje czynność jako rozpoczęcie lub zakończenie pracy.

    Podczas dodawania zdarzeń (np w celu dodania godzin pracy osoby, która danego dnia zapomniała się „odbić”) należy wybierać wyłącznie tryb zdarzenia KARTA.

    Obecnie błąd nie jest możliwy do naprawienia przez użytkownika. Niezbędne jest przesłanie nam pliku z bazą danych w formie mailowej. Usługa ta jest bezpłatna.

04

Wszystko, co możemy dla Ciebie zrobić.

  • Losowe przypadki zdarzają się każdemu. Jeżeli rejestrator został zalany, spadł z dużej wysokości, został podłączony do wadliwie działającej sieci elektrycznej i nie można go uruchomić lub odczytać zdarzeń wówczas niezbędne jest wysłanie do naszej siedzimy.

    Lokalizacja bazy danych została zaprojektowana w taki sposób, by za każdym razem chronić zawartość przed czynnikami zewnętrznymi. Nie zdarzyło się jeszcze by nie udało się nam odzyskać zdarzeń i logów. W pierwszej kolejności prosimy o kontakt telefoniczny w celu ustalenia czy nie istnieje rozwiązanie usterki bez potrzeby wysyłki urządzenia.

  • Po pierwsze sugerujemy sprawdzić czy na komputerze z zainstalowaną aplikacją do obsługi RCP znajdje się baza zdarzeń. Jeżeli tak należy dokonać jej archiwizacji, aby uniemożliwić utratę wszystkich danych.

    Kradzież rejestratora zgodnie z ustawą nie jest incydentem, który należy zgłosić do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Utracone urządzenie w swojej pamięci przechowuje logi, których nie można powiązać z żadnym użytkownikiem systemu. Są to luźne numery, znaczniki czasu, zaszyfrowane identyfikatory kart, które nawet w przypadku złamania nie umożliwią przypisanie danych do konkretnej osoby.

    Jedynym wyjątkiem jest kradzież zarówno rejestratora oraz komputera z aplikacją RCP, która była używana do zarządzania systemem.

  • W każdym momencie konsultanci pomocy technicznej mogą połączyć się się na wyraźne życzenie klienta z komputerem w formie zdalnej. Do tego celu niezbędne może być użycie dodatkowego oprogramowania. Korzystamy z darmowych rozwiązań Google Remote Desktop, które dla klienta pozostaje całkowicie darmowe.

Electroway to

    Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
    Polityka Prywatności